Register of New Zealand Presbyterian Church

Ministers, Deaconesses & Missionaries from 1840

Uden to Uttley

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

 

UDEN, Rev Eric Walter
b 21.3.1915
w Ruth b 30.8.1923 m 7.1.1948 d 22.4.2012
During World War Two served in the Royal Navy 1939-45
Came to New Zealand in January 1948, marrying Ruth on the 7th January at Island Bay, Wellington.
Appointed Home Missionary at Reporoa BPP  1958
Conciurrently studied University papers for four years in preparation for Ordination.
Theological Hal, Dunedin 1962-64
Ordained Richmond Nelson NMP  1.12.1964
Bluff  (which included Stewart Island / Rakiura) SP  17.9.1970
Bluff Co-operating Parish  SP  1.7.1979 - asked by the Parish (with Southland Presbytery permission)
to delay his retirement by one year to help with the transition of the Bluff Presbyterian Parish to a
combined Presbyterian - Methodist unit. Rretired  31.1.1982.
In retirement moved to Blenheim January 1982 but continued to look after various parishes over the
years that followed, including Awatere (Seddon-Ward), Te Anau - Mossburn, & St Andrew's Blenheim.
Died 19th Dec 2007 at Bethesda Home, Blenheim, aged 92 years.

UITIME, Rev Solomona                     LTh., Dip.Min.
Theological Hall  1993
Ordained 1994
Honorary Assistant Minister Pacific Islanders Church, Ranui  10.4.1994

ULU, Rev Iasepi
Special Ministry – Overseas Staff  (Pago Pago American Samoa) Feb 1999

UNASA, Rev Obed E.
b Western Samoa, educated in New Zealand
w ??
Legal clerk, Auckland, 1986-1997
Social worker, Spectrum Care Trust, intellectually disabled unit, Mangere, 1995
Bachelor of Arts (Political Science); Bachelor of Theology, Diploma of Ministry (School of Ministry, Dunedin)
Co-convener, Theological Student Union, School of Ministry, 2000
President, Maori Asia Pacific Island Students' Association
Ministry Pastoral Team (Summer supply), First Church, Dunedin, 2002
Council for World Mission Scholarship to study theology and culture in Fiji, May-June 2002
Youth Representative, General Assembly 2002
Licensed, 17 November 2002
Ordained St. Stephen’s Presbyterian Church, Ponsonby, Auckland, Auckland Presbytery, 24 April 2003

UPSON,  Rev Alan  R.
Meth Ch  -  for Mrs Lynne see Frith-Upson, Lynne
West Harbour United Dn  2.1983,  app completed  31.1.1988 to Mornington
Meth  Dn.

URIE,  Rev  James
b.6.1.1817 at Rutherglen Scotland, the son of James Urie & Jean Urie (née Ferguson).
w. Catherine Graham Harvie b.(?) m. 26.5.1860 d.(?)
A student of the Free Church of Scotland.
Appointed by the Colonial Committee of the Free Church of Scotland in 1860 to go to New Zealand
in response to a request from the Presbyterian Synod of Otago & Southland for a Minister to fill the
West Taieri Charge.
To New Zealand 1860
Ord West Taieri DnP  3.10.1860 - resigned  24.6.1863
"Unfortunately a disagreement arose between minister and people which led to Mr Urie's resignation.
He was not a good preacher,and those worthies knew and appreciated good preaching, but he was a
kindly and good man, and but for the feeling that arose would have done good work. Mr and Mrs Urie
were a nice couple. He was elderly and somewhat pompous as a minister, but kindly and benign."
(From West Taieri Church History, 1910)
Continued as a member of Presbytery for 2 years, preaching at North Taieri &
Halfway Bush.
Pomahaka & Mataura (Tapanui) MtP  23.3.1865
A daughter of the Rev Urie died in January 1871, just a few hours after his return from a Synod meeting.
The shock told on him severely and his health broke down. Two neighbouring Ministers assisted him in
his last communion, and although in ill-health, the Rev Urie bravely preached and presided at the
Communion. A parishioner drove the Rev (and Mrs) Urie in easy stages to the hospital in Dunedin (still
an onerous eight day drive) but he died the second day after his arrival. A large sum of money was
raised for his widow and the two remaining children.
Mrs Urie, accompanied by at least one surviving child, returned to Scotland after her husband's death.
"The Rev James Urie of Tapanui was a pastor much esteemed and beloved in the remote rural charge
where he laboured, and by his brethren generally, who recognised his sterling integrity and christian
worth. In him this church has to mourn the removal of one of her oldest ministers, who was, at the
same time, one of the most diligent in all pastoral labours." (Synod Memorial Minute)
Died 1871 in office, aged 43 years. Interred in theTapanui cemetery. In later years the congregation
charged itself with the care of his grave.

URQUHART,  Miss Constance (Connie)
Deaconess College 1949-51,  & Graduate year 1952
Rep 1952: hopes to join Maori Mission staff
Maori Mission Staff  1.1.1953 - resigned  21.3.1953

URQUHART, Miss Gweneth Hazel                                      M.A.
b. Te Puke
Educated at Remuera District School, Epsom Girls’ Grammar School.
Holds an M.A. in History (1950), Diploma in Teaching (1951), Diploma in Education (1973),
three papers to complete B.Ed., three papers passed for Diploma in Seocnd Language.
Teaching during 1981
A member of the Presb. Church of NZ
On Missions Staff 7.4.1982
Appt. Head of Social Studies at the Congregational Christian Church of Samoa Leulumoegafou
High School, Malua, Samoa (appointed under Congregational Church in Samoa)  1982
Left NZ for Samoa 8.4.1982

USHER, Rev Francis Joseph
b 16.11.1871;
w (1) Emily J. b 8.12.1867 m 13.8.1900  div
w (2)  Maggie b 3.10.1885 m 22.1.1937  d 22.9.1960
He was Minister of Congreagtional Church in England; on coming to NZ he was appointed
as Home Missionary.
HM Upper Hutt WnP  1913;  Ord HM 1914;  extra-mural course from Theological Hall 1915.
Licensed by Wellington Presbytery 1917
Ord Minister of St Andrews Canterbury SCP  2.5.1918 (full minister)
Northern Wairoa (Dargaville)  NP  29.8.1923 [one record states 8.8.1923]
Henderson  AP  25.10.1924 - resigned 1.2.1927 [one record states “Leave of absence”]
Picton  NMP  supply  3.1927  Ind 30.6.1927 - retired 31.8.1931
In retirement  PSSA Chaplain at Wellington Hospital
Died  8.6.1944

USMAR,  Miss Lois  Merlyn                                        (Mrs Babbage)
b. Auckland
h. Mr Babbage  m.(?)
Educated at Napier Girls’ High School. Holds a Teachers ‘C’ Certificate.
Undertook School Teaching for 3 years.
A member of the Presb. Church of NZ since 1950 including leading Sunday School and
Bible Classes.
Bible Training Institute training 2 years.
Deaconess College Dunedin  (special course)  1961
Accepted as Missionary Teacher for Papua New Guinea  -  appointed 14.12.1961
Set apart for Mission service 14.12.1961
“Own Missionary” of Wyndham Presb. Church
To All Saints College Sydney for short Mission Training Course 19.1.1962
Arrived Papua New Guinea  25.7.1962
Appt. to Hula, PNG, transferred to Malmaluan College 1969
Staff of Youth Leadership Training College, of United Church of PNG, at Malmaluan
College, Rabaul 1969    
Resigned  31.3.1970 to be married to Mr H Babbage.
Off staff 31.7.1970
Daughter of Rev LR Usmar

USMAR,  Rev  Lyndon  Raymond
b 5.6.1906
w  Eunice Clare  b  1.5.1909 m 9.4.1935
He began in the Associated Churchs of Christ; West Lynn Auckland 1934;  Gisborne;
Palmerston North.
Chaplain with the forces during World War Two from 1944.
He desired to enter the Presb. Church of NZ and by resolution of the General Assembly
was required to undertake one year of Hall studies.
Theological Hall (special student)  1954
Sawyer’s Bay, Dunedin (Student Supply while at Hall)  DnP 1954
Ord Picton NMP  2.2.1955
Pahiatua  MnP  9.4.1959
Pahiatua Union  9.2.1969 - retired  31.1.1972
Died  18.4.1975
Father of  Miss Lois Usmar

UTTLEY, Rev Michael
Tauranga St Peters
Fairfield Kaimai Parish 4 June 2014

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

© Presbyterian Church Archives