Register of New Zealand Presbyterian Church

Ministers, Deaconesses & Missionaries from 1840

McEldowney to McKendry

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

 

McELDOWNEY,  Dr. Robert Dennis       D.Litt (Hon)
b. 1926
w. Zoë   m.(?)  d.1990
Born with a congenital heart condition, he was not expected to live beyond childhood.
His remarkable seventy years were testimony to the devoted care of his Mother, two
life-transforming operations in 1950 and 1960, and his own indomitable spirit.
As an invalid Dennis began writing for “The Outlook”, commenting on radio church
broadcasts. He became a regular and long-standing columnist with wise and whimsical
insights into human foibles.
His family had a close association with the Presbyterian Church. His Father, Mr AJ
McEldowney, was Superintendent of the Christchurch Presbyterian Social Service
Association (1936-1953), and elder, and involved in Presbytery and General Assembly
affairs.
Appt. Librarian at Hewitson Library, Knox College, Dunedin 1966. 
“While his formal education was limited, Dennis’s literary skills as a Reviewer and
contributor to publications such as Landfall were well established when he was
appointed as the pioneering Editor and later managing Editor of the Auckland University
Press, which he served for 20 years. The award of an Honorary Doctorate of Literature
by the University was testimony to his outstanding contribution to publishing.
Dennis’ considerable skills as an Editor and publisher were freely given when he edited
the 150th anniversary history of the church, ‘Presbyterians in Aotearoa’ (1990).
Dennis was a man of penetrating ability. He was a friend and confidant to many in the
New Zealand literary community. Despite the medical travails of his early and later life
there was no self-pity in him.” (From Obit.)
Author of “The World Regained” (1957, 2001), “Full of the Warm South” (1983),
“Shaking the Bee Tree” (1992), “Then and There : a 1970’s Diary” (1995).  
Died 2003, aged 77 years.

McEWAN, Sr Annie Mabel
b 14.4.1884
From Havelock North
Presbyterian Women’s Training Institute, Dunedin  1908-9.
Ordained as a Deaconess at Havelock North Presb. Church, Sunday 7 November 1909.
South China Mission 12.11.1909
She served as an Evangelist with wholeheareted devotion amongst the women and
children of the villages.
Resigned 31.12.1923 due to contracting tuberculosis. Ill-health had made it impossible
for her to return to China. During most of her time in China she had put up a brave fight
against ill-health.
Spent some years in Central Otago recuperating. She undertook good work in the
Roxburgh Sunday School.
“She was also something of a pioneer in the use of pageantry and dramatic representation
to create and sustain missionary and evangelical interest in young children and their
parents.”
When stronger, she went to live in Caversham, Dunedin, where as well as continuing work
among children, and despite her own failing health, she additionally undertook a gracious
ministry of love and compassion among the aged, sick and infirm.
“Her gracious personality and never-failing optimism endeared her to all, and she was
generous almost to a fault…..
A well-stored mind combined with an understanding heart gave her a great breadth of
outlook which enabled her to cultivate friendly relationships with all sorts of people.
The world is poorer as the result of Miss McEwan’s passing, but her influence lives on
and many who miss her smile and friendly greeting thank God for the day when they first
met her” (From Obit.) 
Died 16.11.1939 at Dunedin aged 52 years “after a painful illness bravely and patiently
borne”.

McEWAN, Mr Graham
b. 1903
m. (?)
Undertook Salvation Army Officer’s Course and International University Course.
Formerly a Salvation Army Officer and Printer.
Joined the Home Mission Service 24.5.1931
HM Pongaroa WpP 1931 - resigned from HM service 1932

McEWAN, Rev Robert Donald
b 18.6.1881 (one record states 1882) in Glasgow, Scotland.
w Jeannie Kirkland b 23.7.1880 m 14.12.1906 d 6.9.1969
Trained as an Engineer in Scotland.
To New Zealand :
Home Missionary Waiau SP 1911
HM Clifden SP  1912
HM Tuatapere SP  1913
HM Motukarara ChP  1917
HM Opoho DnP  1918
Theological Hall Dunedin 1918-20
Ord Waitaia MtP  27.10.1920
Edendale MtP  20.11.1924
Paeroa WkP  24.11.1937 - resigned 22.6.1941
In June 1941, he felt he could best serve his country by returning to his original
calling as an Engineer, taking up employment as a fitter.
He continued to give the Church most valuable assistance in various spheres, particularly
in the establisment of the new Parish of Mount Roskill, where he was a member of Session.
An expert cabinet maker, he reconstructed the interior of the Paeroa Church, making the
Communion table and three matching chairs; and built the Communion Table and Pulpit for
the new Church at Mount Roskill.
"His strong Scottish character emphasised by his unmistakable accent has enriched the
New Zealand Presbyterian Church. His evangelical zeal as a preacher and his warm
friendliness as a pastor will long be remembered." (From Memorial Minute)
An accomplished photographer, a number of images taken by him during his time at
Tuatapare survive in the Church Archives.
Died 10.4.1954 (one record states 15.4.1954)

McEWAN, Rev Robert William (Bill)            B.Agr.Sc., B.Theol.
w Ann Bronwen  m 30.3.1972
Theological Hall 1974-76  (Ann to Hall for L.Th. 1974)
Ordained Rangitaiki BPP 18.10.1977
Hospital Chaplain Nelson 7.10.1983
Self-employed Psychotherapist & Supervisor 31.1.1992
Lodged Certificate  31.1.1992

McFADGEN, Rev Malcolm James
b 7.12.1887, NZ
w Vera b 5.5.1885 m 2.11.1911 d 27.8.1973
Attended Waitaki Boy’s High School then spent 2 years at the Canterbury
Agricultural College (Lincoln) as a Scholarship Student, afterwards farming for a time.
Joined the Home Missionary service 1.7.1928
HM Kelso MtP 1.7.1928,  Ord HM late 1929
Tuatapere SP  1938; raised to full Ministerial status 11.1945         
Ordained Tuatapere  SP 22.1.1946
Waikaka Valley MtP 20.3.1946 - retired 31.8.1957
Moderator of the Synod of Otago & Southland 1953
Died  3.12.1966

McFADYEN, Mr Alexander
HM Brunnerton WsP  1902;  income small & after 14 mths res
Whangarei Heads 1904;  in 1906 parish divided & he then took the part called -
Mangapai NP  1906-7

MacFARLAN, Rev Adam Maitland Lang        M.C.,M.A.,D.D.(Glas)
fr CS Scot  -  Ord 1948  - w Betty
St Kentigern Coll Ak was opened 2.1952 with Mr Bruce Massey as temp Principal for 1 yr,
while permanent Principal was appointed.  Adam MacFarlan was app & brought out fr Scot
to be -
Principal St Kentigern Coll Ak fr 1.2.1953  ret 18.8.1983
Died 6.1.1986  

McFARLAND, Mr David John                               B.Ag.
b. Whakatane
w. Lynley McFarland (nee James)  b. Dunedin  (Reg. Nurse & Midwife with four papers
towards L.Th., Beekeeper)
Educated at Whakatane Secondary School.    
Dairy Farmer
Plantation Development & Village Insdustry on Tanna, New Hebrides (Vanuatu)
Study at Bible College of NZ 1977-1978
2 years towards L.Th. at Melborne University 1978.
Builder’s Labourer 1979
B.Ag. at Massey University 1980-82
Technician DSIR crops and goat research from Nov 1982
Member of the Presb. Church of NZ
On Mission staff from 1.May 1983
Commissioning service at Palmerston North 21 May 1983
Left Auckland for vanuatau 7 June 1983
Appt. Manager of Navota Farm & School, Vanuatu 1979

MACFARLANE, Rev Andrew              M.A.
b 3.11.1900 Mataura
w Christina Campbell (Chris) b 24.10.1909 m 3.1.1940
He was teaching for a period, & then to -
Theological Hall, Dunedin 1928-29
Thence to Westminster College Cambridge England for final year 1929-30.
Ord Riverton SP 22.4.1931
Mosgiel DnP 3.8.1939 to 23.7.1953
His Ministry at Mosgiel interrupted by long period as Chaplain to 2nd NZEF forces during
World War Two 1940 to 1945 - returned to NZ 1946
Wadestown WnP 23.7.1953;  a severe illness within 1 year of due retirement caused him to
retire on 30.11.1964  
Convener Chaplains Committee for 7 years; 1st Convener of Committee to investigate stipends,
later called Maintenance of Ministry Committee.
"A very diligent & much-loved Pastor".
Died 20.12.1971

MACFARLANE, Rev John
From the Church of Scotland.
He had been Minister of the Martyrs Church Paisley for 3 years, when he was chosen to accompany
the 150 Scottish immigrants in the ‘Bengal Merchant’ leaving the Clyde on 31.10.1839. They
arrived at Port Nicholson on 20.2.1840, & on the Sun following (23 Feb) he conducted his first
service on Petone beach.  There was a Southerly blowing & rain falling, making it muddy
under foot, but they sang hymns & worshipped in the open on their first Sunday in their new
country. This spot is now marked by a Celtic Cross.
[Mr Ward on page 36 of his recollections of early Wellington records the first service as taking
place at Petone Beach on the 26th February 1840 on a beautiful calm cloudless and sunny day]
Thereafter he held service every Sunday in Bethune’s store on the Hutt River.
"For some time after his arrival, he ministered to the needs of every Protestant in the community,
tramping long miles in his plaidie and preaching in English or Gaelic according to the needs of his
congregation."
When the settlement moved to Thorndon, services were held first in Hunter’s premises, and later in
the Exchange, Customhouse Quay.  He also preached in the native chapel  at Te Aro, and in the
Courthouse Thorndon.  He preached in Gaelic at Kaiwarra for the Highland settlers, the first Gaelic
sermon being preached on 20.6.1844.  For some weeks, until the arrival of the first Anglican
clergyman, Rev John Macfarlane ministered to the needs of all Protestant colonists.  As a result of a
visit to Nelson in 1842 he appealed to the Colonial Committee of the Church of Scotland for a
Minister for the Nelson district.
The draft constitution of the first Presbyterian Church in Wellington was drawn up and unanimously
approved in March 1843; it was a parish of the Church of Scotland and not a part of the Wellington
Presbytery when it was formed, nor had it any formal relation to the PCNZ until 1874; the congregation
and Minister petitioned the 1874 General Assembly to be received into the PCNZ, which was cordially
agreed to.
In April1843 the Rev James Duncan arrived as Missionary to the Maoris in the Manawatu. He made
his headquarters in Wellington while studying the Maori language, and assisted the Rev Macfarlane.
Officiated at the opening of the new Church (St Andrews) on 17.1.1844
Rev Macfarlane left for a visit "only a visit" to Scotland by the ‘Bella Marina’ in October 1844 and
the Church was closed during his absence.  He intended to be absent only 18 months, but owing to
the state of his health he was unable to returnto New Zealand but settled as Minister of Lochgilphead,
in Inverary Argylleshire Scotland, where he died.
Died March 1859 at Lochgilphead Scotland (Interred in Lochgilphead graveyard)

MacFARLANE,  Mr J.A.R.
HM Frankton Junct Extension WkP 1928, resigned fr HM serv 1930

MACFARLANE, Rev James Duncan
b 27.5.1867 Dn; w no information except d 1918 in great ‘flu epidemic.
HM Kumara WsP 1905
Takaka NMP 1911
Te Kuiti WkP 1917
Te Awamutu WkP 1918  
Otorohanga WkP 6.1919; raised to full status by Ass 27.11.1923; Ord Otorohanga 2.4.1924
Waihi WkP 7.10.1925
Waipu NP 11.11.1932  ret 31.3.1942
Died 14.3.1951

McFARLANE, Mr S.G.
Hall  -  Lecturer in Religious Pedagogy 3.1924 res 10.1931, when Dr J.D. Salmond took over.

McGEE, Rev Neville
St Davids Kaiti, Gisborne  Stated Supply  July 1991
Titirangi  (Stated Supply)    Auckland Presbytery   December 2001
Mt. Albert Presb. Church, Auckland  Auckland Presbytery  (Stated Supply)  February 2003
Onehunga Co-operating Parish (Stated Supply)  Auckland Presbytery  2004 to 2005
Minister Within the Bounds Auckland Presbytery 30 April 2004
Minister Emeritus, Auckland Presbytery, 2 May 2007

McGIBBON, Sr Margaret
Ordained Deaconess 1922
St James Auckland AP 1922-35 (honorary)
Died (?) 

McGILLIVRAY, Rev Lachlan
b. 1809 Daviot, Scotland
w Catherine Anne Sloane b. 1814 (or 1815) m.(?)  d. 1904 (daughter of  James Sloane,
Rector of Peebles Grammar School, Scotland)
Son of John McGillivray of Jamaica. Educated at Inverness Academy & Free Church
College Edinburgh.
Licensed at Inverness.           
To Australia –
Private Secretary to the Governor of Tasmania, settled in Avoca (This may have been before
or after 1831).
To VDL via New South Wales 1831, Civil Servant, Farmer, School Teacher, and Catechist
employed by the Presbytery of VDL.
To Victoria 28.8.1847
Burnbank (for Free Presb. Church of Victoria) but unwilling to meet study requirements.
Resigned from the Free Pres. Church of Victoria in Nov 1847.
Ordained by the Congregational, Baptist, Methodist and Relief Ministers 18.1.1848.
From Burnbank went to Belfast (Port Fairy) and Warnambool June 1849
Pastor in Warnambool.
Joined in the formation of the United Presb. Church of Victoria in 1850
Returned to Inverness, Scotland in 1853 via Tasmania and Canada.
Selected by the Free Church of Scotland Colonial Committee to go to New Zealand.
To New Zealand (arrived 1860) –
Riverton (Their first Minister)  SP  11.4.1861 to Dec 1862 - resigned to enter politics.
Member for Riverton on the Southland Provincial Council 1869-70 and after union with Otago,
on the Otago Council 1870; after Provincial Councils were abolished he was elected Member
of Parliament for Riverton 1870-75; 1st Mayor of Riverton 1871-72; acted as Session Clerk at
Riverton after he resigned and conducted worship on occasions, member of the first Riverton
School Committee. Left for Akaroa in 1877, later moved to live Kaiapoi. 
Died 1881

McGLASHAN, Miss Fiona Josephine
b 6.7.1946
Commissioned as parish Assist Havelock North 31.1.1988

McGOWAN, Rev William S.
UP Min in Scot; arr Wn 11.1865
Hutt WnP  8.1.1866
Lyttelton ChP  4.7.1870, presided at 1st meeting of Pr of Timaru, now SCP, 24.9.1873, 
res 10.1876
Mod Ass 1875
Died   1877   

McGREGOR,  Miss Grace
A trained & experienced teacher placed as HM.
HM Otira Line, Cant 1921 - for work among women & children res 1923 ill-health & wthd

MACGREGOR, Miss Helen
Missionary in India.
She is first listed in 1902 as Miss in Madras India working with United Free Church of Scotland.
The NZ Presbyterian Women’s Missionary Union (PWMU) contributed to her support. However
she was working there earlier than 1902, but when she began is not known.  
Rep 1902: In the past she has been in charge of schools, and retired on account of health. 
Since her return to India in 1900 she has been well.  (Before returning she did 10 months 
deputation in NZ).  Her knowledge of Tamil enabled her to start work at once.  She passed
the Govt exam in the Telugu language.  She has kept well.
Rep 1904: Asembly offered to pay her full salary, instead of only half, with the UF Ch paying
The other half.
Rep 1907: Ass has reduced its  contribution back to half salary.
Rep 1909: We have lost the services of Helen, as we have opened our own Indian field in the
Punjab and must leave her wholly to the UF Ch Miss.        
HM Eketahuna WpP 1917 - for 5 months.
Upon her death, the NZ Foreign Missions Committee wrote a Memorial Minute in gratitude
for her service to the Church.
She was a daughter of Rev Dr James Macgregor, formerly Prof of Divinity, New College Edinburgh,
& later Minister of Columba Church, Oamaru.
Aunt of Miss Grace M Patterson.
Died 1933.

MacGREGOR, Rev Ian Donald             B.A.
b 30.1.1921
w Prudence Muriel  m 16.1.1965
Theological Hall 1949-51
Ordained Otepopo-Kakanui NOP 1.2.1952 res 23.11.1954 - to o’seas
Frankton Hamilton 11.12.1957
Rangiora ChP  29.6.1967
Pukekohe SAP 25.5.1978 - retired 31.1.1987

MACGREGOR, Rev Dr. James               D.D.(Uni. Of Edinburgh)
b. 6 January 1830 (being one of twins) at Callender, Perthshire, Scotland, the son of a Builder.
w. Grace MacLean (Daughter of the Callender FC Minister)  b.  m. 7 July 1857 in the Free
Church, Callender  d.(?)
Initially attended the local parish School. After the ‘Disruption’of 1843 his parents joined the
Free Church of Scotland , and he thereafter attended the Free Church Day School.
About 1847, undertook an Art course at the University of Edinburgh. From 1851 to 1855 took
His Divinity training at the Free Church of Scotland New College, Edinburgh, then at the Central
Hall of the Free Church of Scotland. His theological views were deeply influenced by such New
College Theologians as William Cunningham, James Bannerman, James Buchanan, and John Duncan. 
Licensed to Preach by the Free Church of Scotland 1855
Ordained & Inducted to Barry Free Church, Forfarshire 1857
Called to High Street Free Church, Paisley, Ind. 30.4.1861
Received call to become Professor of Systematic Theology in the New College, Edinburgh, Ind. 29.10.1868
His theological teachings were based around the Institutes of Calvin, the Historical Theology of
his own former teachers, and the Westminster Standards.
Awarded Doctorate of Divinity by University of Edinburgh 1871 – In those days this was quite
an honour for a Free Churchman.
Resided at “Harmony House”, Eden Lane, Edinburgh.
Indifferent health of both himself and his family (and with the death of two children), he resigned
from his Chair in 1881. On the recommendation of his Physician, he left for New Zealand in the
Autumn of 1881 in the hope that the healthy atmosphere in that part of the world would benefit
himself and his family.
Ind. Minister of Columba Church, Oamaru NOP March 1882
“A man of exceptional brain power, untiring energy and force of character, he early gave promise
of a brilliant and successful career.  His literary works, especially of an apologetic character, will
bear fruit in coming generations.”
“Trained in the school of the strong, logical theology of a former age, and gifted with a vigorous
intellect, he was equalled by few either in acquaintance with the great system-builders of the
seventeenth century, or in the power of handling difficult dogmatic questions. …He frequently
entered into the Church controversies of the day.”
“During the thirteen years of his ministry in Oamaru he not only edified his own congregation by
a style of preaching quite above the ordinary level, but took an important part in the discussion
of those questions which the Synod [Presbyterian Synod of Otago & Southland] had to deal with.
His writings in this period were profound and prolific.”
The Father of 10 children, three of whom died in their youth from tuberculosis.
Father of Mr William Cunningham Macgregor (who became Justice MacGregor, Solicitor-General
for the Colony of New Zealand), and of Miss Helen MacGregor (UFC Scotland Missionary to Madras,
India). Grandfather of Rev J.M. Patterson & of Miss Grace M Patterson (a Missionary).
Died suddenly 8th October 1894 at Oamaru.

MacGREGOR, Rev John
b 25.11.1877 Naseby C Otago; w Robina S. b20.4.1886 m 12.11.1913 d 12.1.1979 
He began gold-dredging; through the influence of Rev R.H. Catherwood he decided to enter
the min, & came to Dn to study for matric, univ & Hall.
Hall 1909-11
Ord Oteramika SP  23.2.1912
Martinborough WpP  10.6.1915
Stratford TkP 10.12.1925
Centre Bush SP  2.4.1936  ret 1.3.1943
During ret was active in Bible Socy of Otago & Sthland; taught Scripture in schools under
Nelson system.
Died 5.2.1953

McGREGOR, Rev J.S.
Came out fr Scot under HM scheme with Dr Gibb.
HM Mangapai NP 1920,  Ord HM 1921
Hobsonville  AP 1922 res fr HM serv 1924 & wthd

MacGREGOR, Rev Paul Robert Gerrard             L.Th.
w Margaret Rose  m 3 June 1972
Theological Hall, 1986-1988
Ordained Otaki-Waikanae, Wellington Presbytery, 1 December 1988
Te Puke, Bay of Plenty Presbytery, 3 February 1994 
Minister within the Bounds, Bay of Plenty, May 2000
Minister Emeritus, Presbytery Central Nukuhau Tapu, 1 May 2016

McGREGOR, Rev Robert M.
b. circa 1843 in Stirlingshire, Scotland (most probably at Drymen where his two
older Sisters were born)
w. Catherine Fraser Ross b Inverarden Scotland m. 27 Jun 1871 d. 11 Jan 1933 aged 81yrs.
Student trained for Ministry by the NZ (Northern) Presbyterian Church.
Fielding & Palmerston North & district Student Supply 1875
Rep 1880: he has been a student under Wellington Presbytery for the last 5 years;
he has had two sessions at Otago University (very satisfactory) and has now completed
both undergraduate and theological courses.  He will be recommended to Wellington
Presbytery for licensing.
Ord Kaiapoi ChP  17.2.1881 - resigned 5.2.1891 due to ill-health
Recovered sufficiently as to feel that he was able to accept a call to Hawera.
Hawera TkP  9.9.1891 - resigned 16.5.1894 due to failing ill-health. It was hoped that
a rest would restore his health but such was not to be and he died the following year.
“The Assembly resolve to put on record the expression of their sorrow, at the death
of the Rev Robert McGregor, the cordial esteem cherished for him by his brethren,
the manly excellence of his Christian character, [and] the self-sacrificing thoroughness
with which he gave himself to the work of the ministry…” (From Memorial Minute) 
Died 3 Sept 1895 & interred in Hawera

McGREGOR, Sr Roseanna Margaret
b 22.6.1889           Deac
PSSA Dn 27.2.1932 to 14.8.1946
Meth Childrens Home 17.10.1946
Margaret Scott Home 1.9.1949  ret 31.3.1952
Died 25.8.1985

McGREGOR, Rev William
Son of W.J.A. McGregor, runholder in Sthland & elder at Nightcaps-Ohai.
w. Margaret Annan c 1880
Port Ahuriri HBP  17.9.1871
Kaiapoi & Rangiora ChP 26.6.1872 res 22.7.1880
Listed Min within bounds ChP  1902, living at Cheviot; name then drops out.

McILHATTON, Rev W.             B.A.,B.D.
recd 29.8.1922
Arrowtown supply 1922
Ind Arrowtown COP 7.9.1922  res 311.12.1927

McILROY, Rev J.                 B.A.
fr Scot, obtained by Dr Gibb
Ind Gore MtP  5.4.1921 res 31.7.1925

McINNES, Rev Garth              B.A.
b 24.5.1937 Papakura;  w Elsa Katrina  m 13.5.1967
Hall 1965-7
Ord Forest Hill SP  14.3.1969  
Feilding MnP  27.10.1977
Died  19.3.1985, in office.

MacINNES, Rev John                M.A.
b 1859 Scotland, the son of the Rev Robert MacInnes of the United Free Presbyterian Church, Ayr.
w. Jeannie Dalziel Gray (Daughter of the Rev James Gray, a fellow Missionary in connection with the same church) m.1887 d.(?)
Attended Ayr Academy then Glasgow University. Studied at the Theological Hall, Edinburgh.
Ordained at Ayr 1884 as a Missionary to India in connection with the United Free Church of Scotland.
He did not serve in Scotland, but went immediately to the Mission field in India, serving for 18 years. 
Arrived in New Zealand at the end of 1903.
Received by the General Assembly of the Presbyterian Church of New Zealand 15.11.1904
Brighton, Saddle Hill, Kuri Bush DnP 1904 - resigned 31.12.1905
Riversdale MtP 18.4.1906 - resigned 15.11.1912
Matamata WkP 17.4.1913
Waipukurau HBP 22.9.1916 ("where he was Minister until his last illness") - retired 1.9.1921
Died 19.12.1923 at Dunedin, aged 64 years.

MACKINTOSH, Rev Alexander
fr FC Scot,   arr 1879
Hall Dn 1879 - finished training.
Ord Whangarei NP 18.2.1880 - went to Whangarei after it had been vacant 2 yrs, 
res 7.2.1883

McINTOSH, Rev Ian Wilfred
b 16.4.1924 at Bluff.
w Margaret Rattray Fraser b 3.8.1916 m 9.2.1950
Educated at Chrictchurch West High School and later at Canterbury University.
His childhood during the depression years taught him the value of work and thrift.
Driving trucks in Christchurch when he received his call to ministry.
He desired to serve overseas during the war however his studies for ministry and
Church commitments prevented this.
Theological Hall 1946-48
Ordained  Associate Minister St Pauls Invercargill SP 15.6.1949 (during the
Moderatorship of the Very Rev C Tocker)
Browns - Forest Hill SP 15.3.1950
Port Chalmers DnP 2.2.1967 - retired 15.10.1984
First Church of Otago, Dunedin (part-time assistant)  DnP  1985-1995
Moderator of Southland Presbytery
Moderator of the Presbyterian Synod of Otago and Southland.
Secretary of the Auld Lang Syne Club for many years.
Honoured by the Waterside Union and Seafarers Society with life membership. Other
community activities included Bible in Schools and service on the Board of the
Churches Education Commission.
“His ministry in the heart of rural Southland was much valued and warmly given
and received. Faithfulness, thorougness and willingness were hallmarks of his ministry.
He was an ideal rural minister.
He is remembered for his warmth, placidity, faithfulness and sense of fun. Tenacity,
love of people and his need to continue ministry in the name of Christ as long as he
had strength are just a few of the hallmarks of his ministry in the south.” (from Obit.)
Died 2000

McINTOSH, Rev Joshua
b.(?)
m.(?)
Educated at Free Church College Edinburgh
To New Zealand :
Ind. Lyttleton ChP 21 Jan 1868
Greymouth 1873
Ind. Sefton 14 June 1877 - res 10 July 1879
Ind. St Andrew's Otaio 9 Aug 1881 - res 22 Oct 1883
Within the Bounds Christchurch Presbytery 1884-1890
Assisted at Stratford (WgP) until his death.
"His last years were dedicated to the district of Stratford where his labours were highly esteemed.
The buildings for manse and church were erected as the result largely of his efforts and good attendance
on the sabbath showed how his ministry was appreciated..." (Wanganui Presbytery Minutes 21 Nov 1894)
A son died at Manaia in 1895 aged 27 years.
Died 1894

McINTOSH, Rev Wilford George                B.A.
b 29.9.1913 South Otago
Theological Hall, Dunedin 1938-40
Ord Locum Tenens East Taieri DnP 12.12.1940
Featherston WpP 12.2.1946 - resigned 31.10.1948 due to ill-health. After a period
he recovered somewhat, lived in Dunedin, became elder at Opoho, member of choir,
took scripture classes at Opoho School. When he was able he accepted supply in
various parts of Otago.  It was when he had gone to supply that he died suddenly. 
Died Sun 7.10.1951 Waitahuna, where he had gone to take World Communion, aged 38

MACINTYRE, Rev Daniel
b 3.4.1880 Leith Scotland
w Elizabeth b 7.5.1882 m 21.7.1910 d 10.9.1971
He went to Glasgow Bible Training Institute; came to NZ in 1913 and joined the
Home Missionary service.
HM Norsewood HBP  1913
Motukarara ChP 1914,  Ord HM 1915
Wakanui AsP  1918
Theological Hall, Dunedin 1921-23
Licensed by Presbytery of Dunedin 6.11.1923
Ord Min North Taieri DnP  22.10.1925
Forest Hill SP 24.6.1926 
Howick, Auckland AP  10.10.1928 (one record gives date as 5.10.1928)
Paterangi WkP  16.8.1935
St Andrews Canterbury SCP  8.10.1942 - retired 30.6.1945
St David’s Wanganui North (supply) WgP 1946 - resigned 1.12.1948
Died 25.9.1962, aged 82

McINTYRE, Rev David Lambert
born 2 May 1928; wife: Leatrice Willard: married 14 November 1959
Hall 1957-1959
Ordained Waimarino, Wanganui Presbytery, 3 February 1960
Ngaruawahia, Waikato Presbytery, 25 March 1965
Hunterville, Wanganui Presbytery, 30 January 1973
Halswell Union, Christchurch Presbytery, 1 February 1980 appointment completed 31 January 1988
St Martins, Christchurch 1 February 1988, retired 30 June 1988 - early retirement
He had strong interest in & commitment to Ecumenical Movement.
Died 4 September 1989 aged 61 years. Buried 6 September 1989 at Prebbleton Cemetery

McINTYRE, Rev Isaac Kirker
b 5.4.1848 County Antrim, Ireland
w  Ethel Simonds b 30.1.1865 m 25.1.1890 d 16.3.1932 (Two of her Brothers, John and Hugh, were Ministers)
The fifth son the Rev Hugh McIntyre, DD of Loanends, County Antrim.
Educated at Belfast, University of Glasgow, the United Presbyterian Divinity Hall Edinburgh, one session at the
Free Church College Glasgow and one class with the Church of Scotland Glasgow.
Licensed by Glasgow North Presbytery of the UP Church 1879
Ordained by Glasgow North Presbytery of the UP Church July 1880
Isle of Skye (United Presb. Church of Scotland) 1880 to 1886
Sent out to Tasmania, Australia by the United Presb. Church of Scotland.
Received by the Presb. Church of Tasmania.
Bothwell (supply)
St John’s, Hobart 5.7.1887 to 22.2.1895
To New Zealand –
Translated to St Stephens North Dunedin DnP 26 Mar 1895
Inducted to St Stephens Dunedin North 1895 - resigned 31.3.1917 due to ill-health.
During his time at St. Stephen’s both the Church and the manse were on separate occasions destroyed by fire.
Stewart Island SP  1917-23
‘He was a forceful preacher and a diligent visitor.  He applied himself particularly to Hospital visitation,
which he organized on a Presbyterian basis, and for many years he was the guiding spirit in arranging Bible
lessons in public schools.’
Died 20.11.1924

McINTYRE, Mr N.H.        & Mrs
Miss New Hebrides (Vanuatu)
Rep 1965: service was given at TTI; they went in 1.1965 to relieve the Jansens, but the
severe summer heat affected their health & forced them to withdraw.  

McINTYRE, Mr William            & Mrs Lesiele
Miss Tonga 
Tonga  1980
Tupou High School, Tonga 1983, completed service 1984 & returned to Palmerston North.

McIVER, Rev Alexander Donald
b 14.6.1917 Bangalore India; w Evelyne Ruth nee King b 4.9.1918 m 3.8.1942
His parents were miss in India; Father fr Dn & Mother fr Eng. He was educ in Eng, qualifying
as engineering design draughtsman.   With a view to miss service he studied tropical medicine.
In 1942 he married & both worked under the YMCA supervising hostels for displaced persons. 
In 1957 they went under the Brit Council of Chs to Kenya.  Then family came to NZ & to Hall
Hall 1965-7
Ord Shannon MnP 28.11.1967
Died 2.6.1969 Palmerston Nth, aged 51, in office

McIVER, Rev Graeme M.                B.A.
Meth Ch
St Davids Timaru SCP 1975
Upper Hutt Co-op WnP  2.1978

McIVER, Miss M.
Maori Miss
Matahi Miss School, temp Assist 1.6.1945

McIVOR, Rev Donald
b 23 January 1873 Stornaway, Isle of Lewis, Scotland;
w Mary Syme, b 23 January 1878 m 13 January1904 d 21 September 1966
He came to New Zealand as an infant, and family settled in Otago Peninsula.  After a short time in office
work he felt the Call to the ministry, and entered Otago University.
Hall 1900-1902; won the Ebenezer Prize for Languages while studying for ministry
Reported 1901: Wyndham and Edendale: he laboured during the summer holidays 1900-1901 with
such success that the parish found the full cost (with no subsidy from the Church Extension Committee), and
arranged for him to return for summer holidays 1901-1902, which he did.
Ordained Otepopo (Herbert-Kakanui North Otago Presbytery)  14 January 1903
Waverley Taranaki Presbytery June 1908; during World War 1 was Chaplain, Waverley Camp
Marton Wellington Presbytery 2 February 1922  retired 31 March 1936 failing health.
Convener Assembly Statistics Committee 1915-1919; Chairman local Committee Turakina College;
Clerk Wellington Presbytery  12 years.
Died 16 September 1937 in Hamilton

McIVOR, Rev James Ivor Lovat             B.A.
b 12.11.1925; w Millicent Ellen nee Cunningham b 24.11.1928 m 7.1.1952
He first went to Rothesay Bay where he ran a dairy/grocery; after a few yrs he joined the staff
of PSSA Ak.  He served in the RNZAF during the War, trained as pilot; from 1943 to end of
War served in administration.  He took his final yr in Hall after marriage; then went to
Brooklyn Wn for        few mths before going to Scot; 3.1953 they went to Iona & he became a
member before returning.
Ord Roxburgh Hydro COP 30.10.1954
Patea TkP 20.2.1957
Whakatane Maori 19.5.1963  ret 20.8.1973
He was working on his boat & dinghy in the Tamaki estuary; he drowned trying to recover
his dinghy.
Died 7.9.1986 drowned Tamaki Estuary

MACKAAY, Rev Theo         )      
MACKAAY, Rev Mrs Alison)
Meth Ch
South-East Chch Union  2.1990,  went overseas 6.1991

MACKAY, Rev Andrew
b.1849 County Down, Ireland
w. Eliza J. Christie  b.(?)  m.(?)  d.(?)
Son of Joseph and Sarah MacKay. Educated at the University of Edinburgh and at New College.
Ordained by the Free Church of Scotland 1879.
To Otago New Zealand 1883 -
Inducted to Gore 4.9.1884 - resigned 1890 and went to Australia.
Received by the Pres. Church of New South Wales 1890
Leichardt Dec 1890 to May 1896
Wollongong May 1896 to 22.12.1899
Died in Office 22.12.1899

McKAY, Rev A.W.
Meth Ch
Greymouth District Union WsP 2.1971

MACKAY, Rev Charles Jardine  
b 30.6.1884 Glasgow, Scotland.
w Margaret b 29.4.1894 m 24.12.1913  d 28.5.1982
Formerly a Woodworker, He grew up in Glasgow and while at work there he attended
the Bible Training Institute with a view to entering the Baptist ministry. As a young
man he settled in NSW Australia, married in 1913; took the Presbyterian Church of
Australia Home Missionary course and served for 8 years as a HM in New South
Wales at Hillston, Narrabeen and Trangil.  In 1927 he moved to San Francisco; spent
a few months at Theological Seminary at San Anselmo; then he was offered a charge
in the Presbyterian Church in Canada.  After serving for six years in three charges in
Alberta, Canada, he came to NZ his wife’s homeland. 
He was accepted as a Home Missionary by the PCNZ 17.3.1933
HM Wairoa GP 17.3.1933,  Ord HM 23.8.1933
Inglewood TkP 1936
Bulls WgP 1937
Helensville AP 1939; after 3 years here he suffered his first onset of ill-health. He
continued here until he retired 30.6.1944.
Died 28.11.1951 Henderson

McKAY, Mr Derek Graeme            & Mrs
b. Hastings
w.  Caroline Ethel Tolmie    m (?)   
Educated at Hastings Boys’ High School (1952-1955), Wellington Teachers’ College (1956-1957),
Christchurch Teachers’ College (1958).
Missionary New Hebrides (Vanuatu)
Appointed to Ulei District School as Teacher July 1967
Set apart for Mission service at Havelock North 24 Dec 1967
Left for short training course at All Saints College, Sydney 23 Jan 1968
Mrs McKay returned to NZ due to ill health Mar 1968
Mr McKay returned to NZ 21 Apr 1968
Resigned from Mission staff Jun 1968

McKAY, Rev Margaret Lyndsey            B.A., B.Th.
Theological Hall 1982-84
Ordained Methven AsP   SS 11.12.1984;  Inducted 5.1985
S.E. Chch Union, Linwood Ave Union  Christchurch  25.6.1992
Minister Emeritus Jun 2000

McKAY, Rev Robert James
b 23.11.1915; w Grace b 22.4.1917 m 2.9.1944
Final yr stud  fr Aberdeen, recd 1948
Ord Assoc Nelson 18.8.1949,  res 1950 & returned to UK.

MacKAY, Rev William M.
Recd by OSyn 1.11.1900
Stewart Is SP 9.1901 - asked to go there (Rep)

McKEAN, Rev Francis George  (Frank)            M.B.E., Dip.Th.
b 19.11.1930
w Juliet Heather b 17.5.1929  m 19.2.1953
Sawmiller
Baptist Theological College
Ordained Baptist Assembly  11.1960 Manawatu, Epsom, Glen Eden, and Pakuranga
At Glen Eden Baptist Church approached by Right Rev Paddy Jansen to turn sawn timber at Navota farm to erect campus builidings, batterns and gate timber
Assistant Minister Baptist Church  Palmerston  North  1957
South Pacific Field Coordinator World Vision: received M.B.E. for services to the people of Pacific 1981
Received into PCANZ  6.11.1982
Pokeno SAP  17.6.1980;  Ordained 6.1982 ; Inducted 24.2.1983
Clevedon  SAP 1.2.1988
Beachlands-Maraetai AP  SS (light duty) 1.12.1988;
Ind 30.4.1989 - resigned 11.3.1990 - to Lodged Certificate (ill health).
Minister Emeritus 14.2.1991 at St Enoch's Tauranga
Died 18 October 2010

McKEAN, Rev Dr John Charles          Th.D (A.C.T.), BA., B.D., M.A., Dip.Ed.Stud.
w Deirdre Jean (MA 1969, LLB Otago, a lawyer 1987), married 19 January 1968
Theological Hall, Dunedin 1967-1969
Ordained Peace Dale Congregational United Church of Christ, Rhode Island, Conference of United Church of Christ in USA, November 1970
Received by Assembly November 1972
Inducted, Avondale Union Parish, Auckland Presbytery 14 Sepember 1972-1976
Chaplain, Waikato University  Hamilton 9 September 1976-1982
Warden, Arana Hall, University of Otago, Dunedin, 15 January 1982
Author, The Church in a Special Colony: A History of the Presbyterian Synod of Otago and Southland 1866-1991, 1994
Principal, Rochester & Rutherford Hall, Ilam, University of Canterbury, Christchurch, 25 September 1994
Chairman of Church Service Committee
Moderator of Christchurch Presbytery, August 2001 to August 2002
Minister Emeritus, Christchurch, 31 January 2008
Family Service of America; Youthline Waikato; Boards: Presbyterian Support Otago, Presbyterian Support Christchurch, and Presbyterian Support Upper South Island

McKEE, Rev David
b. 29.1.1839 County Down, Ireland.
Son of the Rev David McKee ‘of Anaghlone’ (1777-1867) and Rebecca Todd
w. Sarah Jane Dodd of Rathfrieland, County Down  b.1842  m.1864  d.31.7.1937 (refer seperate entry
under Sarah J. McKee) 
From the Presbyterian Church of Ireland; Minister at Boyle, then Ballywater, then Rutland Square Dublin.
Came to New Zealand for the sake of his health (respiratory ailment).
Arrived at Lyttelton NZ by the ‘Pleiades’  26 January 1880. 
Inducted First Minister North Belt (Knox Church Christchurch) 8.4.1880; Induction held in the Oddfellows Hall,
as Church not yet built; but the building was in progress, when he died suddenly.
‘This great and good man ...  Presbytery miss his sagacious counsel, and hearty sympathy.’
A Daughter married the Rev John Dickson.
Died of meningitis 18.10.1880 aged 41 years, interred in Addington Cemetery Christchurch.
See obituary in the NZ Christian Record 29.10.1880          

McKEE, Rev James
b. 7.4.1846  County Derry, Ireland.
Educated at Cookstown Academy, Royal Belfast Academical Instituteand the Presbyterian College,
Belfast 1867 to (?). 
To New Zealand –
Licensed by the Auckland Presbytery 4.1.1874
Ordained at Masterton WpP 8.8.1875 to 1882
Waimate SCP 5.9.1882 – resigned 16.8.1892 due to his health and went to Australia.
To Australia –
Received by the Presb. Church of New South Wales 1892 (admitted Jun 1893)
Penrith 1893 to 17.7.1917
Resided at Stanmore.
Undertook Home Mission Supply including :
Hillston 1917(?) to 1922
Narrabeen-Freshwater 1922 to 1923
Died 2.7.1935

McKEE, Sarah Jane (Mrs)
b. Sarah Jane Dodds 1842 at Rathfrieland, County Down, Ireland.
h. Rev David KcKee of North Belt Presbyterian Church [Knox] Christchurch b.  29.1.1839
m.1864 d. 18.10.1880 
Arrived at Lyttelton NZ by the ‘Pleiades’  26 January 1880. 
Mrs McKee (38)…. was widowed within a year after coming to NZ and left
with nine young children and her Mother in Law, Mrs Rebecca McKee, who had
accompanied the family from Ireland.
“Moved by affection and sympathy, the people paid [over to her] her husband’s
salary for six months and set up a trust fund of over £1,000. This was used to
buy a house and for 17 years, she ran a private girls’ school in which her
daughters taught. The year after her husband died she was superintending a
Band of Hope of 66 children, and continuing as leader of the young women’s
Bible class. Women teachers and the Bible class met in her home and her
husband’s library was open to all. In 1890 Mrs McKee began local extension
work. Having moved for health reasons to another house, she began in her own
home a branch Sunday School for 25-30 in Fendalton und Upper Riccarton, and
in addition conducted evening services for adults. She also found time to
inaugurate and carry on the first Mother’s Prayer Meeting (undenominational)
in Christchurch.
“Of all the women’s names which stand out in the story of this Church, hers
above all deserves to be remembered and honoured”
(Knox Church Centennial History)
d.31 July 1937 at Hawthornden, Christchurch and interred in Addington Cemtery.

MACKELLAR, Rev James
b - ; w I.H. b 20.10.1857 m - d 20.9.1947
fr CS Scot, came out as prob
Wairoa GP 1884
Waikari ChP  1885
Ord Rangiora ChP 2.11.1885 res 8.10.1887
Waikari ChP  5.11.1889 res 7.10.1891
Riversdale MtP  supply 1894
Died  1895 

McKENDRY, Rev Raymond (Ray) William Brown            B.Th.
w Carol Elizabeth  m 4.12.1976
Theological Hall 1978-80
Ordained Owaka ClP 11.12.1980
Wyndham MtP  5.9.1985 - resigned 31.12.1988  (Lodged Cert)
St Mark’s Pine Hill, Dunedin  DnP  Feb 2001

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

© Presbyterian Church Archives