Register of New Zealand Presbyterian Church

Ministers, Deaconesses & Missionaries from 1840

Jack to Johnson

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

 

JACK, Rev David Page                 L.Th., MTh(AppTh.).
w Glenice Jacqueline  m 19 February 1966
Theological Hall 1969-1971
Ordained Westmere Wanganui Presbytery 9 December 1971
Titahi Bay Wellington Presbytery  22 August 1974
Associate Minister St Stephens Invercargill 4 February 1979
Support Hospital Chaplain Kew Hospital Invercargill, (combined with previous entry from 31 May 1983) 
Minister Emeritus March 1998
United Reform Church, Derby South, Alvaston, Carlton Rd and Chaddesden 1998-2002
Chaplain, Crowhurst Christian Healing Centre, Crowhurst, Battle, East Sussex, England 2002-2005  
Stated Supply Orakei, Auckland Presbytery, 2005-2007
Minister Emeritus, Southland Presbytery, 30 June 2007

JACK, Sr Eva  (Sr Tiake, Maori name)
PWTI 1919 (1917-19 or 1919-21 ?) - Ord Deac  17.11.1921
Maori Mission, app 1917 Te Whaiti
Waiohau 1921 - studied language first under Rev J.E. Ward & Sr Alison, Taumarunui.
Rangiahua & Kokako 1922 with Miss Cone as her companion       
Te Teko, opened work here 1926,  ret 1932
Died   -

JACK, Rev. Dr. Matthew E.          B.A., B.D., M.Th., PhD.
Theological Hall, Dunedin 1986-88  
Licensed Howick, Auckland AP 20.12.1988
Ord Blockhouse Bay, Auckland AP 29.7.1993 
St.George’s, Takapuna, Auckland NSP  Oct 1996 to 2005
Moderator of Presbytery of North Shore  2002
Lodged Certificate 9 Jan 2005
St Stephen’s Uniting Church, Sydney, Australia 2005 to 2010
Taught English in Zhongshan, Guangdong Province, China 2010
Dean of Knox College 2011-2012
Deputy Master of Knox College 2013
Minister of Knox Church, Christchurch Presbytery, 16 March 2014 -

JACKMAN, Mrs D.             see                  Murray, Helen   

JACKSON, Rev George W.              B.A.
b 28.1.1872 Milton
w.(?)  b.(?)  m.(?)  d.(?)
Formerly a Farmer, accepted as a Home Missionary Aug 1915.
HM Ratanui ClP 1916,  Ord HM 1919
Little River (Motukarara?) 1920
New Brighton ChP 1922
Hobsonville AP  1924
Mangere AP   1929
Mauku SAP 1931
Pokeno SAP  1935 - retired 22.5.1939 ill-health
(On sick leave 1.2.1939 to 22.5.1939)
Died  12.3.1955

JACKSON, Rev George William                 B.A.
b 11.1895; w Marjorie
George Jackson B.A.(Ak Univ), was born in Queensland, coming to NZ as a child with
his parents.  His min was among Cong Chs of NZ; He was first inducted to Devonport
Cong Ch. His longest & best known service was Pastor of Green Lane Cong Ch Ak
(now Presby)  fr 1929-45.                 
Immanual Congregational Church Remuera 1950-7.
After reaching ret age, he supplied at Karori Cong Ch Wellington; pioneered St Philips
Cong Ch Papatoetoe. Always taking a keen interest in training students for the Chr min, he
was a lecturere  & tutor in Cong Theol Coll, Mt Eden, Ak.  In 1967 George & Marjorie
retired, to live at Pt Wells, near Matakana (Mahurangi Parish).  George was one of the
Cong Mins received at the 1969 Ass when most of the Cong Chs merged with the PCNZ;
as he was then retired he was recd as Min Emeritus.  When growing physical weakness
made attendance at Matakana difficult, they joined the Meth Ch, Pt Wells.  
He died in 11.1989, a few days before his 94th birthday.
During his life he took keen interest in the wider Ch.  From 1936-58 he represented the
Cong Ch in Ch Union negotiations.  For many yrs he was a memb of Council of Scripture
Union, Chmn for 15 yrs.  Disciplined as a student, bold & faithful as preacher & teacher,
& assiduous as a pastor, he exemplified much of what he spoke.  (fr Obit)
Died  11.1989

JACKSON, Mr Henry Ah Hee  (later known as Henry Yue Jackson)
b. 15.7.1881 Roxburgh, NZ.
w(1) Olive Beatrice Stokes b.(?)  m.1907  d.circa 1909
w(2) Ada Waterhouse b.(?)  m. 29.9.1913  d. (?)
Educated at Hong Kong and then at King Edward Technical College, Dunedin, NZ.
A member of the Chinese Church in Dunedin, he was appointed as Assistant for 7 months
from September 1910 during the absence of the Rev Alexander Don.
Fluent in Chinese and English, he later became the English Secretary for the Chinese
Consulate in Wellington, later rising to the post of Vice-Consul in 1931 then Consul in 1941.
He retired in 1948.
Established a welfare fund to help the poor in Roxburgh and gave money to help Church
welfare funds throughout New Zealand.
Died 30.10.1955

JACKSON, Mr J.H.
HM Titoki NP 1925 - resigned 1926 and withdrew from Home Missionary service.

JACKSON, Rev Montague
b 4.12.1899
w (1) Elizabeth Ella b 13.3.1903 m 24.2.1925 d 1.12.1960 
w (2) Bessie b 25.3.1898 m 2.1.1963
Formerly a Farmer, undertook a 2 year course at the Bible Training Institute Sydney;
offered for HM service in NZ and accepted in 1925. Took 3rd year HM course only.
HM Stewart Island SP  1925;  Ordained HM June 1925
Arrowtown COP 1928
Cheviot ChP 1931
Otaki WnP  1935
St Martins, Christchurch ChP  1938
Gladstone DnP  1942
Theological Hall 1943-45
Resigned from HM service 11.12.1945
Riversdale-Waikaia MtP 11.12.1945
South Taieri DnP  30.4.1953
Otepopo-Hampden NOP 10.5.1956 - retired 31.1.1965
Died  12.12.1968

JACKSON, Rev Neville Alan             B.Ag.Sci., BD.    
w Shirley May  m 24 May 1980
Theological Hall 1980-1982
Ordained Tahunanui Nelson  27 January 1983
Winton-Lochiel SP 12 July 1991
Central Southland Parish (including Winton-Lochiel) SP  March 2000 to 2008 
Other Recognised Minister, Nelson Marlborough Presbytery, 13 January 2008

JACKSON, Rev Robert
b.(?)   
Received and ordained by the Presb. Church of New South Wales 1883
Tumut 1883 to 1888
Broughton Creek (Berry) 1888 to 1893
East Maitland 1895 to 31.10.1900
To New Zealand –
Received by the Presb. Church of New Zealand  5.11.1901
Inducted to Chalmers Church Timaru 1902 (The first Minister of Chalmers) -  resigned 1908
And severed his connection with the Presb. Chucrh of NZ. Went to live in another country
(not stated which country) where he died.
Died 1909  

JACKSON, Rev Robert Winchester
b 28.12.1847 Leith, Scotland  
w. Emma Madeleine Thompson, b.(?)   m.10.6.1889  d.1924
The son of Robert Jackson and Agnes nee Todd. Educated at Galashiels and the University
of Edinburgh. Studies at the Evangelical Union Theological Hall 1874.
Ordained 1878. After his studies in Edinburgh and Glasgow he was called to :
Evangelical Union, Bellshill 1878 to 1885
Evangelical Union, Falkirk 1885 to 1896
Received into Church of Scotland along with most Evangelical Union Ministers 1897. Resigned 1899.
In 1900 he came with wife and family to Australia –
Received into the Presb. Church of New South Wales 1899
After 6 months came to New Zealand - 
Inducted Southbridge ChP  9.8.1900 - resigned 11.9.1912
Hanmer ChP  1915 - resigned 1915
Matamata WkP  1.5.1917 - retired 31.1.1921
He was an enthusiast for Prohibition; he had a cheerful disposition.
Editor of the “Ellesmere Guardian”.
Died  29.8.1933 Milford Auckland, aged 86

JACOBI, Rev Miss Susan Irene     B.A., B.D., Cert d’Etudes Oecumenique (Geneva)  
b 19.4.1947                            
Theological Hall, Dunedin 1969-71
Licensed by Presbytery of Auckland 1971
Ordained Duntroon NOP  SS  24.3.1972
Associate Minister  Greymouth District Union WsP 11.10.1973
St Stephens Hamilton  10.6.1976
Chaplain Middlemore Hospital Auckland  25.7.1985 - resigned 15.8.1989
Lodged Cert AP 1990
Pt Chevalier Co-op, Auckland AP  8.12.1991
Minister Emerita  AP  Feb 2002

JACOBS, Sr Mary Eliza Jane                 Mrs G.L. Crozier
b 24.2.1920; h George Lindsay, Crozier b 25.5.1914 m 1949
PWTI, grad 1946
Cong Deac St Johns Greymouth (incl Cobden, Dobson) 1947;
Ord Deac 15.4.1947;  res 31.1.1949 to be married.
d. 2012 Christchurch

JACOBSEN, Rev Gerald
Ang Ch
St Andrews Co-op SCP  9.1983-90

JACOBSON, Rev John Victor
b 22.7.1882
w Sara G. b 25.5.1892 m 1.6.1916  d.(?)
Theological Hall Dunedin 1913-15
Licensed by Waikato Presbytery Dec 1915
Ord & Ind Clevedon SAP  30.3.1916 - resigned 15.10.1919
Waikari ChP 24.9.1920
Linwood Christchurch ChP  12.3.1924 - resigned 31.10.1928
Resigned from ministry 19.2.1929

JACOBSON, Rev Patricia M.               B.A.,L.Th.
Meth Ch
Birkdale-Beachhaven Union  NSP  2.1981

JAMES, Sr Annie Isabella  (Chinese name "Tse Koo")         M.B.E.
b 22.4.1884 Herbert Otago
Educated at Herbert Primary School and continued her education up to Std 6 (Form 2);
at age 19 she responded to the Call to Mission service.
PWTI 1910-2
Canton Villages Mission, app  9.1912;
Ordained Deaconess as 3rd “Own Missionary” of St Andrews Church Dunedin 8.9.1912
On furlough in 1915 she took course in midwifery;
on 1928 furlough she took course in child welfare at Melbourne on her way back to China.
After War, returned to NZ. arr 16.8.1946.  Back to China 17.7.1947;
She received MBE at Ak on 28.3.1952, 10 yrs after the award was made.  She ret to NZ after
40 yrs service, effective 31.3.1953. 
Seeing the need of mothers & infants, she took maternity training during her 1915 furlough,
as mentioned, & thereafter this became her special field of service.  In 1922 she did 4 mth
Karitane course, & later the Child Welfare course in Melb.  On return to China she took
charge of the small cottage Hosp Kaai Hau, with particular responsibility for women &
children, & served there for the next 20 yrs. She daily tended a large number of out-patients
in the dispensary, including giving innoculations and vaccinations, took in maternity and
occasionally general medical cases, helped with religious work in both hospital and chapel,
and visited maternity cases around the Ts’ung Fa district. The care of motherless children
was an integral part of her home life.
She was at  Tsung Fa & adjacent districts during whole Second World War period.
Only NZ Missionary in China not interned during this period.  She worked on the border
Between Japanese held territory & Nationalist Free China. She suffered many hardships and
only occasional messages could be sent to NZ. For a couple of years it was not known
whether she was dead or alive.
Imprisoned by the Chinese local communist authorities in 1951 on trumped up charges,
She was held in jail for 2½ months before her release. She suffered greatly from
interrogation and malnutrition. As with her war years, her strong faith always gave her
the strength to carry on in such difficult circumstances. Due to her complete devotion to
them, the local population of the Tsung Fa area refused to lay or support charges against
her and in the end the charges had to be dropped and she was released and returned to
NZ to recuperate.
After long rest went to Hong Kong.  She then worked among refugees from Sth China
(many from the Ts’ung Fa area where she had worked for so many years) and at the
Fanling Children’s Home. Her old congregation of St Andrew’s in Dunedin bought her
a cottage there for her ‘semi-retirement’. She had the great joy here of being re-united
with Po Chue, her adopted daughter, who although only a child had managed to make
her way to Hong Kong in search of her adopted Mother.
Retired from Hong Kong Mission 30.6.1953 although remained in Hong Kong after this date.
Finally, her last years were spent back in Dunedin with Po Chue, living & worshipping
among her old congregation of St Andrew’s who had supported her over so many years.
Annie in fact adopted a number of orphaned Chinese children to whom she was always
a devoted & loving Mother.
Died 6.2.1965, after an operation in Auckland, aged 80 

JAMIESON, Rev D.              M.A.
Recd by Nth Ch 15.2.1897  -   Ord 1886
Ind Akaroa ChP 23.11.1897  res 14.5.1901 & joined Ang Ch.
Re-ordained Waitaki 1926.

JAMIESON, Rev Duncan McGregor           B.A.,B.D.
b 23.5.1928 at Wellington.
w. Sheila Mary McCaw (Daughter of Rev JC McCaw) b 8.12.1928 m 2.2.1952
Educated in Wellington and trained there as a Teacher
Theological Hall 1952-54
Ord Bay of Islands (Kaikohe NP) 1.2.1955
Taradale HBP 8.3.1962
St Giles Kilbirnie WnP   18.10.1990 -  retired  31.12.1993
Moderator of the General Assembly 1991-1992 (18 months)
Accomplished in Maori language and culture, and took great interest in Maori Synod
and Maori concerns.
Convenor Maori Missions Committee, and of the General Assembly Joint Committee 1965-73 
“Duncan Jamieson’s life was a colourful mosaic – rish, sparkling, risky, liberal, traditional –
which set him apart but never distant from other people. He was a consumate all-rounder,
spreading his gifts widely and wherver they were needed. In the comminuty he regularly
attended Court on sentencing days, to be with the offender and the family. His stand on
a number of social issues was invariably firm but always reasonable and not without
controversy. Convenorship of a joint Assembly Committee on Maori and pakeha
relationships resulted in a loosening up of pakeha dominated structures, greater Maori
participation with more meetings on a marae, and an increased awareness of maoritanga
and the Maori language.
He not only inspired but was a superb Teacher who encouraged his congregations
to hear and explore a variety of points of view. Dogmatism was not part of his teaching
and preaching agenda. For about 30 years he contributed [without fail] a weekly religion
and life article to a daily newspaper.” (From Obit.)
Died 18 Feb 2000

JAMIESON, Rev John Chapman                B.A.,B.D.
b 21.6.1872
w (1) Mary Thomson Shore d. 23 April 1901 at her father's home, Mr W. M. Shore, Kaitangata, interred Kaitangata
w (2) Constance b 23.10.1883 m 7.3.1906 d 26.1.1954
Educated at University of Otago, Dunedin.
School at Waiwera South, then Otago University.
Theological Hall Dunedin 1896-98
Licensed by Presbytery of Clutha Dec 1898
Ordained Middlemarch (Strath Taieri Parish) 5.2.1899 (one record states 2 Feb 1899) - resigned 31.12.1902
to become -
Evangelist of the Church (Bible Class Travelling Secretary) began 1.1.1903, appointed by Assembly 17.11.1902
Hokitika WsP 1908 - resigned to become  -
Travelling Youth Secretary NSW  (Presb. Church of NSW) Sydney, Australia  8.1.1911  
Assisant Minister Knox Church Dunedin  DnP  9.6.1913
Waitati (Blueskin & Merton)  DnP  25.5.1916
Youth Director (NZ Bible Class Travelling Secretary) 20.11.1920 - resigned 31.1.1924
Travelling Secretary Youth Work Melbourne Australia 1.2.1924; 
Full Director Youth Work Melbourne 28.9.1927 - Retired 31.12.1943.
Noted writer of Bible Class study books.
Died  25 Sept 1955, aged 82

JAMIESON, Mr Stuart Fyfe
b. 13.9.1907
w.(?)  b.(?)  m.(?)  d.(?)
Formerly a Farmer in the Kihi Kihi district.
Joined the Home Missionary service 1.7.1945
HM Pukemiro WkP 1945 – resigned 30.6.1946

JAMISON, Dr W.G.                 Ph.D.
HM Kaikoura NMP  SS  1962  

JANG, Rev Ock-         Youn              (See Ock-Youn Jang, Rev David)

JANSEN, Rev Elwyn George  (Paddy)             M.A.(Hons), B.A.
b. 28 October 1904 Tahoraiti Dannevirke;
w. Nancy Langford b. 5 October 1922   m. 25 October 1947 – an M.A. Honours Graduate in History and a trained Teacher.
The family moved to a farm near Carterton, where Paddy grew up, he was greatly influenced there by the ministry of Rev Bower Black; Educated at Matamau Primary School, his name is listed on the Dux Board, and Wairarapa High School.
Despite a strong desire to go on to High School, farm life and the disabilities of a rural habitat prevented him from doing so. Later the family removed to an agricultural farm near Carterton in the Wairararapa.
Joined the Church by profession of faith, becoming closely associated with the Bible Class Movement, taking up leadership of a Junior Bible Class. Deeply interested in District affairs and Dominion Easter Camps.
Keen on English literature and poetry, there was always a book in the lunch-bag when he strode forth with his team each morning: he might often be seen following the plough down long furrows, a book of verse in one hand and the reins in the other.
Proficiency and Dux of School 1918. Returned to Wairarapa College at 18 to obtain Matriculation - Head Prefect 1926, Daniels Essay Prize, editor of school magazine; Then did first year Arts in three subjects  at Canterbury University College 1927, completed at Otago University. Passed final B.A. 1932, Macandrew Scholarship in Economics. Became interested in tramping while in the Wairarapa. Assisted himself with farmwork in vacations.
First Class Honours Thesis - completed MA with Honours in Economics 1934.
St. Paul's Senior Young Men's Bible Class, while in Christchurch
Theological Hall 1931-1934, Ebenezer No. 2 Prize in his exit year. Arts Faculty Executive; Executive Committee of Knox College Students' Association, President 1933; Otago University Student Christian Movment
Shared a double room at Knox College with Owen Eaton
Ordained locum tenens for Rev. A. C. Whitelaw, St. Andrew's Church, Te Awamutu, Waikato Presbytery, March 1935; chairman, Bible Class District Committee
Secretary of Te Awamutu Historical Society, resigned to go to China
Missionary - Canton Villages Mission; ordained 28 March 1935.
“Own Missionary” of the Bible Class Movement
Sailed for Canton on 6 September 1935 as Evangelistic Missionary. Two years language study, then :
Kong Chuen – developed an effective type of Teaching Evangelism.
Confined in Internment Camp Canton by Japanese 5 November 1942.  Paddy used his time in Camp to study and collect rocks; from this time his interest in geology grew.  On release from POW Camp he returned to New Zealand, when a flight could be obtained for him, arrived 23 December 1945.
(Internment Camp at Canton from November 1942 till 31 August 1945).
He was Young Men's Bible Class Travelling Secretary for a short time, Summer 1930-1931, and later was made Young Mens Bible Class “Own Missionary” in 1946. 
He married Nancy Langford andreturned to China, December 1947. 
His main work was to co-operate with Rev T. W. Lau, Kwantung Synod Presbytery Superintendent, in supervising, encouraging and guiding the Church work of the district.
Being based at the Kong Chuen Mission compound which included a hospital and schools provided him with many preaching and teaching opportunities. He also spent part of his time doing intensive Evangelistic work with groups of young Chinese farmers in the Kong Chuen area as well as a heavy involvement with committee work under the Kwantung Synod in Canton.
Arrived Hong Kong, 12 April 1951, when all Misisonaries had to exit Communist China.
The London Missionary Society and the 6th District Association of the Church of Christ in China (Hong Kong Presbytery) requested Paddy to remain to help in the establishment of a centre for the training of lay men
and women for Christian service.
Hoh Fuk Tong Training Centre at Castle Peak, New Territories, Hong Kong - Appointed April 1952.
His duties included lecturing in Evangelistic work, as well as general training, for lay and other leaders of the Chinese Church together with eight other Chinese and European staff.
Also supervised six day schools associated with the congregations of the Church of Christ in China in Hong Kong, and took a leading part in the general administration of the Church Council.
In 1958, the NZ Mission Committee was seeking a qualified man to head the Tangoa Teachers Training Institute (TTI), now that the High School at Onesua, Vanuatu, was going well.  They Sought and asked Paddy to undertake this responsibility, for ‘he was not just any kind of man or missionary.  He was extremely able, alert, imaginative, and practical, with a burning, controlled enthusiasm and a great capacity to work and to motivate others to work.  His speciality had always been youth work, and he had been responsible for recruiting, counselling, equipping and training a number of promising young people who were already in the process of becoming the new leaders of the Church where he served.’
Missionary - Tangoa Training Institute, New Hebrides (Vanuatu), app in charge 1958 to go to
Tangoa March 1959 - he continued till he retired on 7 April 1971; after that he stayed on as a ‘volunteer’ for three years to bring to fruition the ‘Navota Farm’ which he had conceived and brought to fruition. 
“He is one of the two ablest, most effective, and universally trusted men on our overseas staff, and is held in the highest regard throughout our whole Church”.
The story is told in his ‘From Jungle to Farm’.  He also conceived and established the Maropa Bookshop in Vila to supply the people with books now that they could read;
Off staff,  7 April 1971, but remained in a voluntary capacity. Returned to New Zealand 1974.
Moderator of  Assembly 1967;  wrote ‘Jade Engraved’ telling his experiences in China under the Japanese occupation. Retired to Waikanae, Wellington.
Died 5 March 1979  Waikanae Wellington 

JANSEN, Mrs Nancy          (nee Langford)
b 5.10.1922 Timaru one of twins; h Elwyn George (Paddy), Jansen b 28.10.1904 m 25.10.1947
d 5.3.1979
Lived in Hampden, Dunedin and Eastbourne
Attended Wellington East Girls College and Victoria University Wellington completing an
MA in History .
Miss - China.  Went to Canton with Paddy in 12.1947, after their marriage. After the communist invasion
moved to Hong Kong and taught English at True Light School.  Then to New Heb with Paddy.
Tangoa Training Inst New Heb (Vanuatu)  3.1959
retired to Waikanae Kapiti Coast with Paddy 1974, taught at St Oran's Presbyterian College Lower Hutt to support
Paddy who returned to New Heb as a volunteer. After Paddy's death she taught for two years at Epi
Junior High School in Vanuatu. Jansen House in Port Vila was named as a tribute to Paddy and Nancy
Jansen.
Established Care and Craft in Waikanae 1982, convener for 10 years
President of APW 1982-1985 and subsequently edited their Harvest Field magazine
Queen Salote Coll, Tonga,  teacher  1992
She remained fluent in Cantonese and was able to assist immigrant Chinese in NZ
"Sunshine is beautiful; Rain is refreshing; Winds are bracing; Snow is exhilarating; There is no such
thing as bad weather, only different kinds of good weather." (John Ruskin)
Died 29.12.2011 at Parkwood Retirment Village aged 89

JARAM, Rev Mitchell Lee
Licensed Te Aka Puaho 24 February 2007
Ordained and Inducted Amorangi Minister Whakatane Maori Pastorate, Te Aka Puaho 31 March 2007

JARDINE, Rev George Bear
b 29.5.1874  Scotland
w Jemima Robertson b 15.3.1871 m 17.1.1908 d 30.3.1940
Undertook a course at the London Free Church College and formerly an Evangelist and
Home Missionary in Scotland and Ireland.
He came to NZ in the HM scheme under Dr James Gibb, 1921.
HM Picton NMP 1921; Ord HM 1921
Clive HBP  1924
Brydone MtP  1926
Cheviot ChP  1928
Hanmer Springs ChP  1931
Springburn AsP  1932
Greytown WpP  1935
Died  26.1.1936 in office

JEFFERY, Mr Cosmo  (Cos)
Stud at Otago University for BA, preparatory to ministry, 1970.
He belonged to Wakari Ch Dn, & was a member of the Coffin Cheaters Motor Cycle Club;
he worked long hours as counsellor & friend to Club members.   When he was ready to
enter the Hall, he decided his ministry lay in a different direction from the parish minister –
in a ministry to unattached youths.  He discussed this fully with the Theol Educ Com, who
supported his plan.  He decided in 1971 to enter a course at Hamburg Univ, Germany.  After
3 mths intensive German language study, he went to Hamburg Univ in 10.1971 as a member
of a specialized sociology course, dealing with teenage groups, gangs, etc, & he completed
the course in 7.1973.  Returning to NZ he was involved with Rocker project (Hells Angels
model).  Then his own group of studs worked with young (17-21) offenders in prison.
Young Adult Worker to alienated youth, app by ChP 1.8.1974
Later he worked with the PD&M Dept of Ass for several years doing similar sort of work. 
After that he appears to have worked on similar lines for a non-Church agency, and his
work is not recorded in Church records.  I have not been able to find other reference to it,
except in people’s vague memories (notes by Rev IW Fraser).

JEFFREYS, Rev Frank Rupert
b 5.7.1877
w (1) Sr. Evelyn McAdam  b 21.12.1869  m 28.3.1911 d 2.3.1926 (refer separate entry for Sr E. McAdam)
w (2) Janet Brash b 1886 m 22.11.1927  d (?)
Theological Hall 1908-10
Licensed by Presbytery of Dunedin Dec 1910
Ordained St Andrews SCP  4.4.1911 - resigned 31.3.1914
Superintendent Presbyterian Support Services Association Auckland  23.5.1914  - resigned 31.3.1928
Resigned from ministry 8.10.1929
He had a bookshop in Queen Street Auckland.
Died  Jan 1939

JEFFREYS, Rev George Alfred
b 21.7.1915 Dunedin
w Ngaire Jean Twose b 1.6.1935 m 26.4.1964  d Dec 1991
After the death of his Father when he was young and the re-marriage of his
Mother, George spent two years in an orphanage.
Home Missionary Plimmerton (supply) WnP 1.3.1940
Resigned to enter Military Camp 1.2.1941. Discharged as unfit and re-joined staff
Rotorua Outfields (supply) 27.3.1941 to 1.11.1942
Central Westland (supply) WsP  to 1.11.1942 to 31.1.1943
Undertook University studies prior to Hall work.
Theological Hall, Dunedin 1944-46
Licensed by Presbytery of Dunedin 7.12.1946
Ordained Bluff SP 13.12.1946 - resigned 31.7.1950
Secretary of the British Sailors Society Wellington 1950
Port Chalmers DnP  18.10.1951
St James Auckland AP  22.8.1957 - retired 31.1.1981
“During [his time at Port Chalmers] he began work among the youth of
Dunedin, in a youth club he started at Kensington. The manse was also home
to some of the young people he had found in and around Dunedin. Reluctantly
came to Auckland in 1957, invited by the Presbyterian Social Services
Association to help revive that work, but he was to be the Minister of St James
Church and George insisted that he was not coming to run a city mission, but
a city church. His ministry encompassed the British Sailor’s Society, the
Dingwall  Trust (PSSA), the YMCA, Court Chaplaincies, Prisoner’s Aid, work
in the prisons, the foundation of the Maclaurin Chapel, and the James Liston
Hostel; he worked with the PSSA, and with the Police of which he was a
Chaplain. After the demolition of the old St James Church, a combined
congregation was formed with the Congregational people at Beresford Street. 
His ministry was marked by patient care of young people, some of whom kept
in contact with George; for old people in the city; for his own congregation,
encouraging them to work with him in the ministry to the inner city. He
worked with welfare arms of the Roman Catholic, Anglican, Baptist and
Methodist Churches and the Salvation Army. On his retirement in 1983 he
said that the church must re-evaluate its ministry in the light of changing
needs in a changing city. (from Obit.)          

Died at Auckland  25.9.1994.

JEFFREYS, Mrs F.R.             see                 McAdam, Evelyn

JENKIN, Rev Owen Thomas
b 19.4.1924 Timaru; w Mary Patricia (Pat) b 23.7.1926 m 11.12.1954
He began in the Prison Service; then OU & Hall.
Hall 1954-6 
Ord Duntroon NOP  13.12.1956
Hokitika-Kumara WsP 16.12.1964
Motueka-Riwaka Uniting  NMP 19.2.1974 res 8.5.1980 ill-health.
Brother of Sylvia Jenkin below
Died 13.8.1980 Motueka after mths illness

JENKIN, Rev Sylvia Lois              B.A., M.Min.
b 17.8.1930
Deaconess College 1954-56
Ord Deac St Johns Greymouth (incl Cobden, Dobson) 19.2.1957
Youth Dept Field Worker 1.4.1961   res 31.12.1969 
Porirua East WnP  1972;  lic Min 1972
Ord Min Asasist St Martins Porirua East WnP 22.2.1973
Kawerau BPP 21.8.1981 - retired 30.9.1992
St. Columba NaeNae WnP Jun 1994
Minister Emeritus Jan 1996
Sister of Owen Jenkin above.

JENKINS, Mrs G.            see                  Robertson, Rachel

JENKINS, Rev Luke Hampden          B.D.(Hons London)
b 2.11.1907 Wales; w Greta Mary b 12.3.1909 m 8.8.1931 d 8.1987
He studied at Regents Park Coll London; then Sellyh Oak Birmingham under Wheeler
Robinson (OT), & T.W. Manson (NT).  He came to NZ to become Principal of Bapt Coll
of NZ, Ak, which position he held for 7 yrs.  As time passed his theological position grew to
be more & more unacceptable to the conservative element on the Board of the Coll. 
In this unhappy situation he res from the Coll; he also applied for acceptance by the PCNZ,
& was recd as Min by Ass 1953.   Ord 1929.
Ind Warden Carrington Hall Dn 1.9.1953  ret 30.4.1973
Mod Ass 1971; Conv Doctrine Com; leader & speaker at SCM & BC Conferences & Camps;
lecturer at Deac Coll; Chap with Pres Support Dn 1973-83; served on NCC; Leprosy Miss;
Brit Sailors Socy; Life Member of British NT Socy. 
‘He was good with his hands; he built much of his retirement home himself, & remained
interested in the practical issues of life.’
‘Luke Jenkins was God’s great gift from Wales to the life & practice of the PCNZ from the
early 1950s till his death.’
Died 29.2.1988 cancer, aged 80

JENS,  Mr Jules    & Mrs Anneke      
Overseas Volunteer Miss Staff, working for the Free Wesleyan Ch of Tonga.
Nuku’alofa, Tonga  1.1988, Finance Adviser.
Jules also serves on Bookshop Com & School Com, & gives physical geography lessons to
Form 6 at Girls School, while Principal is on long service leave.   Res 31.12.1989

JENSEN, Mr J.D.
Volunteer for Foreign Miss  -  temp HM
HM Mamaku BPP 1928 res 1929 & wthd fr HM serv.
No further mention.

JENSEN, Mrs R.
Maori Miss - Assist Pentland Ave Hostel Ak 3.10.1961
David Hogg Mem Hostel Whakatane 17.1.1962 res 18.5.1962

JESSEP, Mr Harry Miles      
b. Ashburton
w. Elizabeth Daphne Jessep  m. (?)
Educated at Ashburton, Engineer and Metalwork Teacher.
A member of the Presb. Church of NZ
On Overseas Mission staff from 1.1.1982
Left NZ for training course in Sydney 10.1.1982
Mechanic & Tutor, Agricultural Engineer, Apia, Western Samoa
(working on Land Development Scheme) 1982
Retired 31.12.1989 after serving for 7 years.

JEYASEELON, Rev Wesley
Meth Ch
St Johns Union Opotiki BPP  1.7.1991

JOBSON, Mr Colin  Alexander           &  Mrs Juliet J. 
b. Palmerston North,  m. (?) 
Educated at Queen Elizabeth Technical High School Palmerston North.
Worked as a Joiner 1953 to 1962, then a Teacher 1963 to 1976 (NZ Technical Teachers’ Certificate).
Missionary -  New Hebrides (Vanuatu) - teachers
Onesua High School. Left for New Hebrides 28.2.1976
Returned to NZ 14.12.1977
Off Staff 14.2.1978

JOHNSON, Mr Clinton Dewar      & Elizabeth Jane          
b. 5.12.1926;
w. Elizabeth Jane Fraser b. Dunedin  m.  22.1.1955. Dux of Mornington Public School, Dunedin. A shorthand
typist with Jr. Gov’t Commercial Exam. and Chamber of Commerce Exam. Leader of Bible Class 4 yrs and Lieut.
of Guide company 7 yrs.
Clinton educated at Lyall Bay Primary School (6 yrs), Rongotai Boys’ College (3 yrs), Nelson College (4 yrs),
Victoria University College, Wellington Teachers’ Training College (2 yrs). Holds a Teachers’ “C” Certificate.
Primary School Teacher for 4 years from Jan 1951.  Sunday School (6 years) and Bible Class Leader.
Missionary - New Hebrides (Vanuatu), Teacher  – appointed 22.2.1955
Left for New Hebrides 29.5.1955
Onesua High School, East Efate – First Assistant  June 1955 to January 1959
Headmaster Napagasale District School, Tongoa  1959 to March 1964
Girls Auxilliary “Own Missionary”  1959-63.  
Returned to NZ 3.12.1963
Resigned from 29.2.1964
Retired to Waikanae

JOHNSON, Sr Mary B.
Maori Miss
Ak Maori Girls Hostel Ponsonby, Matron 1.8.1957
Taumarunui 1958

JOHNSON, Mr P.J.B.
Maori Miss  -  Te Teko 1930-2

JOHNSON, Mr R.A.
Maori Miss  -  Te Waka Karaitiana Press, Whakatane
Manager 1959  res 17.6.1961

JOHNSON, Rev William Henry
b 30 September 1905, Hobart
w Joan Margaret b 25 April 1914, m 22 February 1938, remarried 21 June 1952
His family came to New Zealand and farmed; shortly after arriving he went  to school at Catlins, then Wyndham, later Gore High School for a time. In 1929 he was received as student for the ministry and went to Otago University.  Serious illness (an operation for tuberculosis) interrupted his course, and prevented him graduating. On account of his health he was given permission to take his first two Hall years extra-murally; he was a good student.  He attended the Hall for his 3rd and final year.
Theological Hall 1935 (his 3rd year – first 2 years 1933-1934 extra-murally)
Ordained Waikari-Hawarden, Christchurch Presbytery, 15 July 1937
‘His ministry was brief, but was very great in its influence.’
Died 15 September 1938 in office, aged 31 years. Interred Palmerston, Otago.

[Home] [Purpose, Aims & Policy] [Search Tips] [Abbreviations] [Terminology] [Email]

© Presbyterian Church Archives